{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "ProductListing" }
{ "type": "gtmStart" }

Güvenli Alışveriş

2.000 TL üzeri Ücretsiz kargo!

Futbol Ayakkabı

114 Ürün
 1. Varsayılan
 2. Artan Fiyat
 3. Azalan Fiyat
 4. Yeni Gelenler
Filtrele

Seçili Filtreler (0)

Temizle
Daha fazla göster
Daha fazla göster
114 Ürünü Listele
114 üründen ürün görüntüledin.

Futbol Ayakkabısı Modelleri


Futbol oynarken ayak sağlığına zarar vermemek ve daha profesyonel bir şekilde oynayabilmek için kullanılan spor ayakkabıların bu branşa uygunluğu oldukça önem taşıyor. Uygun ayakkabı kullanılmaması, ayak sağlığının olumsuz etkilenmesine ya da sakatlanmalara yol açabiliyor. Bu yüzden futbol oynarken ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gerekiyor.


Futbol Ayakkabısı Hangi Zeminlerde Kullanılır?


Futbol ayakkabısı seçerken bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Ayakkabı seçerken nasıl bir yüzeyde futbol oynanacağına ve oynanan pozisyona dikkat edilmelidir. Futbol oynanabilen zeminler şu şekilde özetlenebilir:

 • Kuru çim zemin
 • Suni zemin
 • Yumuşak zemin
 • Halı saha
 • Kapalı saha
 • Sokak

Kuru çim zeminde oynanacak futbol için krampon seçimi çocuk, genç ve yetişkin krampon modelleri arasından en doğru şekilde yapılmalıdır. Zeminlere göre futbol ayakkabısı seçimi yaparken oynayış tarzı da önem taşıyor. Oynayış tarzı amatör, yarı profesyonel, profesyonel, elit olabilir. Profesyonel oyuncuların tercihi daha profesyonel krampon modellerinden yana olabilir.

Ayakkabı seçimi futbol oynarken içinde bulunulan pozisyona göre değişik modeller arasından pozisyona en uygun şekilde yapılmalı. Çim saha için seçilecek krampon modelleri dış yüzeyi bakımından maksimum dayanıklılık özelliği göstermelidir. Bu amaçla üretilen ayakkabıların tabanında küçük kauçuk çivi bulunuyor. Suni çim sahada oynanacak futbol ayakkabısının tabanında küçük küçük ve birbirine yakın kauçuk çiviler bulunmalıdır. Bu tür ayakkabılar doğal yüzeyler için uygun değildir. Günlük ayakkabı olarak kullanıma da uygundur. Ayrıca bu ayakkabılar halı saha ayakkabısı olarak da biliniyor.

Kapalı sahalarda oynamak için tercih edilen ayakkabıların dış tabanı yumuşak ve düz olmalıdır. Bu şekilde üretilen futbol ayakkabıları hafif olduğu için günlük kullanıma ve sokak futboluna da uygundur.


Oynanan Pozisyona Göre Futbol Ayakkabısı Seçimi


Futbol oynarken içinde bulunulan pozisyon ayakkabı seçiminde oldukça büyük önem taşıyor. Oynanan pozisyona göre krampon modelleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şunlar oluşturuyor:

 • Futbol oyununda hareket hızının yüksek olması gereken oyuncular düşük kesimleri tercih edebilir.
 • Futbol oynarken bilek desteğinin önemli olduğu pozisyonlarda oynayan oyuncular seçimini yüksek kesimlerden yana yapabilir.
 • Sahada hem bilek desteği isteyen hem de hızlı hareket etmesi gereken oyuncular orta kesim ayakkabılar arasından seçim yapabilir.
 • Forvet pozisyonunda oynayacak kişilerin hareket kabiliyeti yüksek ve hafif ayakkabılardan yana tercih yapması önem taşıyor.


Futbol Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Futbol ayakkabısı seçerken sakatlıklara yol açmamak için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Bu unsurlar şu şekilde özetleniyor:

 • Ayakkabının ağırlığı hareketi kısıtlamamalıdır.
 • Ayakkabı kaleciler için kolay hareket etmeyi sağlayacak şekilde üretilmiş olmalıdır.
 • Ayakkabı topa vuruşları isabetli kılmalı ve topa istediğiniz şekilde yön vermenizi kolaylaştırmalıdır.
 • Ayakkabı hızlı koşmayı engelleyecek kadar ağır olmamalıdır.
 • Ayakkabının saha tutuşu, kaleciler için kale çizgileri arasında rahat ve hızlı hareket etmesini sağlayacak şekilde olmalı ve zıplamada engel oluşturmamalıdır.
 • Futbol ayakkabısı maximum top kontrolü sağlamalıdır.
 • Sakatlıklardan uzak durmak için krampon ayakkabı seçimi yaparken tercih tabanı kauçuk olanlardan yana yapılmalıdır. Bu durum özellikle profesyonel oyuncular için önem taşıyor.
 • Kadın futbol ayakkabıları erkeklerinkine göre daha dar özellik gösterir. Bu yüzden ayakları geniş olan kadınların erkek krampon modelleri arasından seçim yapması gerekiyor.
 • Futbol ayakkabısının ayağa tam ve rahat bir şekilde oturması önemlidir. Bunun için futbol oynayacağınız çorapla ayakkabıyı deneyebilirsiniz.


Krampon Modelleri


Krampon modelleri erkek krampon, kadın krampon, çocuk krampon, halı saha krampon, kauçuk çivili krampon, değiştirilebilir çivili krampon, çoraplı krampon gibi farklı kategorilerde listeleniyor. Bu kategoriler arasından seçim yaparken oyuncunun yaşı, oyuncunun oyundaki pozisyonu, oyunun oynanacağı zemin ve oyun profesyonellik seviyesi gibi faktörlere dikkat etmek gerekiyor. Halı saha ve beton sahalar için silikon tabanlı, zemin tutuşu yüksek ve sık dişli modeller tercih ediliyor. Profesyonel futbol oyunlarında genellikle kısa dişli kramponlar kullanılıyor. Ayrıca pek çok marka krampon ayakkabı üretiyor. Ayakkabıda dikkat edilmesi gereken kriterleri belirleyip yaş, pozisyon ve sahaya göre seçim yaptıktan sonra Nike krampon, Adidas krampon, Puma krampon, CR7 krampon gibi modelleri arasından zevke uygun bir tercih yapılabilir.


Çivili Krampon Ne İşe Yarar?


Halı saha ayakkabısı modelleri denilince herkesin aklına ilk çivili kramponlar geliyor. Oyun oynanacak sahaya göre çivilerin yapıldığı malzeme, sıklığı ve boyutları değişiklik gösteriyor. Kramponların tabana yere sağlam basmayı kolaylaştırması ve kaymayı engellemesi için çivili olarak üretiliyor. Bu çiviler genellikle kauçuktan yapılıyor. Ayrıca değiştirilebilir çivili krampon ayakkabılar da bulunuyor. Değiştirilebilir çivili krampon ayakkabılar hemen hemen bütün hava koşullarına uyum sağlıyor. İstenen zemine göre değişiklik yapılabildiği için halı saha, çim saha, suni saha, sokak gibi pek çok ortamda kullanılabiliyor. Bu sebeple uzun vadede farklı ortamlarda futbol oynayacak kişilerin her sahaya ve hava koşullarına uygun ayakkabı almak yerine uygun çivileri alarak değiştirilebilir çivili krampon kullanması daha ekonomik oluyor.


Halı Saha Ayakkabısı Fiyatları


Krampon fiyatları pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu faktörlerin başında kullanılan deri geliyor. Kanguru derisinden yapılan halı saha ayakkabısı fiyatları en yüksek olanlar olarak biliniyor. Kanguru derisinden yapılan ayakkabılar oldukça yumuşak olmakla birlikte ayağın şeklini aldığı için profesyonel oyuncular tarafından tercih ediliyor. Fakat bu ayakkabıların dayanıklılığı diğerlerine nazaran daha az oluyor. Diğer tercih edilebilecek deriler arasında karşımıza dana derisi ve koyun derisi çıkıyor. Koyun derisi ayakkabılar bir derece daha pahalı olmasına rağmen suya dayanıklı olması ve hızlı kuruması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Daha ucuz tercih yapmak isteyen amatör oyuncular sentetik ayakkabıları tercih edebilir. Fakat sentetik futbol ayakkabıları deriden yapılanlara göre daha az dayanıklı ve daha az rahat oluyor.

Siz de ihtiyacınıza en uygun futbol ayakkabısını hızlı kargo seçeneği ile Barcin.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Tümünü göster

Giriş Kayıt ol
Kayıt Ol

Kayıt olmak için boşlukları doldurunuz.

Oturum açarak hesabımı Aydınlatma Metni kabul ediyorum. Oturum açarak hesabımı Kullanıcı Sözleşmesi kabul ediyorum.
Kayıt Ol
Sipariş Takip
Sipariş takibi için aşağıdaki bilgileri giriniz.
Sipariş Detayı