{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "ProductListing" }
{ "type": "gtmStart" }

Güvenli Alışveriş

2.000 TL üzeri Ücretsiz kargo!

Egzersiz Ayakkabı

43 Ürün
 1. Varsayılan
 2. Artan Fiyat
 3. Azalan Fiyat
 4. Yeni Gelenler
Filtrele

Seçili Filtreler (0)

Temizle
Daha fazla göster
Daha fazla göster
43 Ürünü Listele
43 üründen ürün görüntüledin.

Egzersiz Ayakkabısı Modelleri


Sağlık için spor yaparken ayak sağlığını da ihmal etmemek gerekiyor. Bu yüzden egzersiz ayakkabısı seçerken bazı unsurlara dikkat etmelisiniz. Bu unsurların başında ise yapılan egzersizin türü ve tercih ettiğiniz ortam yer geliyor. Hatalı ayakkabı seçilmesi ayak ağrılarına ve çeşitli sakatlıklara yol açabiliyor.


Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?


Spor ayakkabısı seçiminde en önemli unsur ayakkabının rahatlığı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat spor ayakkabısı ve özellikle fitness ayakkabısı seçiminde rahatlık dışında farklı unsurlara da dikkat etmek gerekiyor. Spor yaparken seçilecek ayakkabı yürüyüş, futbol, basketbol, voleybol, koşu, golf, tenis, fitness gibi farklı sporlara göre farklı özellikler gösteriyor. Fitness ayakkabısı modelleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ayakkabı konforlu olmalı ve ayağı acıtmamalıdır.
 • Fitness ayakkabısı kişinin uzun süre rahatsızlık hissetmeden spor yapabilmesine imkan sağlamalıdır.
 • Ağırlık ayaklara dengeli bir şekilde yayılmalı ve eklemlere yük bindirmemelidir.
 • Fitness ayakkabısının nefes alabilen kumaşlardan üretilmesi gerekir.
 • Ayakkabının kokuya sebebiyet vermemesi özellikle ortak alanlarda spor yapanlar için önem taşır.
 • Ayakkabının ayağı tam olarak sarması gerekir.
 • Ayakkabının ayağı sıkmaması gerekir.
 • Ayakkabının ayağın orta iç kısmını desteklemesi gerekir.
 • Mevsime göre yazlık ve kışlık modeller arasından uygun seçim yapılmalıdır.
 • Fitness bir salon sporu olduğu için fitness için dışarıda giyilmeyen bir ayakkabı ayrılması gerekiyor.

Hatalı Spor Ayakkabı Seçiminin Sebep Oldukları


Fitness ayakkabısı modelleri arasından hatalı seçim yapılması durumunda duruş bozukları meydana gelebiliyor. Hatalı ayakkabı seçimi sıklıkla spor sonrasında sırt ve bel ağrısına sebep olabiliyor. Spor ayakkabı seçimi özellikle aşil tendonu sağlığı için önem taşıyor. Aşil tendonunun spor ayakkabı tarafından iyi bir şekilde desteklenmesi gerekiyor.

Terlemeye sebep olan ayakkabılar koku rahatsızlığı vermesinin yanı sıra sağlık için de olumsuz etkiler yaratıyor. Örneğin aşırı terleme ayaklarda bakteri oluşumları ve iltihaplara sebep oluyor. Ayrıca ayakkabının ayağa tam oturmaması ve konforlu olmaması durumunda da cilt sağlığı olumsuz etkileniyor. Bu tür yanlış seçilen ayakkabılar uzun süreli antrenmanlarda ayaklarda yara oluşumuna sebebiyet veriyor.

Hatalı spor ayakkabı seçimi dolaylı olarak spordan alınan verimin azalmasına da yol açıyor. Egzersiz esnasında ayak, sırt, bel ve eklem ağrılarına sebep olduğu için kişinin maksimum performansını göstermesini engelliyor. Maksimum performans gösterebilmek için konforlu ve ayağı tam saran ayakkabılar tercih edilmesi gerekiyor.


Fitness Ayakkabısı Modelleri


Egzersiz ayakkabısı modelleri oldukça fazla olduğundan kişiler seçim yapmakta zorlanabiliyor. Fitness ayakkabısı modelleri spora uygun bir şekilde üretilse de her fitness ayakkabısı maksimum konfor sağlamayabiliyor. Bu yüzden kişinin, ayağına uygun tercihler yapması gerekiyor.

Markalar tarafından oldukça farklı tasarımlarda fitness ayakkabıları üretiliyor. Bu ayakkabılar öncelikle erkek egzersiz ayakkabısı ve kadın egzersiz ayakkabısı olarak iki kategoriye ayrılıyor. Cinsiyet faktörüne bağlı olarak ayakkabı seçimi ayakkabının ayağı tam sarabilmesi için önem taşıyor. Fakat geniş ayaklı kadınlar erkek fitness ayakkabıları arasından da tercih yapabiliyor.

Günümüzde pek çok marka fitness ayakkabısı üretiyor. Bunların başında Nike fitness ayakkabısı, Adidas fitness ayakkabısı, Reebok fitness ayakkabısı geliyor. Her marka kendine özgü tasarım ve modeller üretiyor. Bu modeller arasından cinsiyet ve zevke uygun bir tercih yapmak mümkün oluyor.


Spor Ayakkabısında Tabanın Önemi


Spor ayakkabısı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, ayakkabının tabanı oluyor. Yere daha sağlam basmak isteyenlerin tabanı sert spor ayakkabı modelleri arasında tercih yapması gerekiyor. Bu modeller uygulanan gücün ayakkabı tabanı ile zemin arasında kaybolmamasını sağlıyor. Ayrıca spor esnasında zeminden daha iyi destek alabilmesine de olanak sağlıyor.

Amatör sporcular spora ilk başladıklarında koşu ayakkabısı kullanabiliyor. Fakat sporda ilerledikçe ve kullanılan ağırlıklar arttıkça profesyonel ayakkabılar arasından tercih yapmak gerekiyor. Bu tür ağırlık çalışmalarında ayakkabının esnek bir burun yapısına sahip olması önem taşıyor.


Spor Ayakkabısında Topuk Yüksekliği


Spor ayakkabısı seçiminde topuk yüksekliği seçimi oldukça önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Squat, lunge gibi egzersizleri yaparken yüksek topuklu ayakkabılar avantaj sağlıyor. Deadlift gibi egzersizler için ise kısa topuklu ayakkabılar öneriliyor. Bu yüzden kişinin yapacağı spora göre taban bakımından kendi tercihini yapması önem taşıyor. Aynı zamanda ayakkabının tabanın yumuşak ve kalın olması da yapılan sporda üst düzey verim almasını sağlıyor.


Ayak Tipine Göre Egzersiz Ayakkabısı Seçimi


Tüm ayaklar birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için ayakkabının tam olarak ayağı sarması ve üst düzeyde konfor sağlaması için ayak tipine göre ayakkabı seçimi yapmak önem taşıyor. Ayak tipleri düz taban, normal ve çukur taban  olarak 3 kategoride inceleniyor. Normal ayak tipine sahip olanların ayakkabı seçmesi çok daha kolay oluyor. Düz taban ayaklara sahip olanların ayakların içe dönmemesi için doğru tercih yapması oldukça büyük önem taşıyor. Düz taban ayak tipi diğer ayak tiplerine göre daha fazla yaralanma eğilimi gösteriyor. Bu yüzden bu ayak tipine sahip olanların spor yaparken en üst seviye destek özelliğine sahip olan bir ayakkabı tercih etmesi gerekiyor. Çukur taban ayaklar yeterince dönemediği için yaralanmaya açık oluyor. Ayrıca çukur taban ayak tipine sahip olanların ayakkabılarında dış kenarda aşınmalar gerçekleşebiliyor. Bu sebeple çukur taban ayak tipine sahip olanların hareket kolaylığı sağlayacak ve daha dayanıklı ayakkabılar tercih etmesi önem taşıyor.


Egzersiz Ayakkabısı Fiyatları


Egzersiz ayakkabıları fiyatları  pek çok farklı faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Fitness ayakkabısı fiyatları en çok ayakkabının profesyonellik seviyesine göre farklılaşıyor. Amatör sporcular için olan spor ayakkabıları daha uygun fiyatta olurken profesyonel seçenekler daha yüksek fiyatlara satışa sunulabiliyor. Ayakkabı fiyatlarını belirleyen unsurların arasında karşımıza ayakkabının dayanıklılık seviyesi çıkıyor. Ayakkabının üretiminde kullanılan derinin dayanıklılığı ve üretimin zorluğu fiyatların yükselmesine yol açıyor. Uzun vadede daha dayanıklı ayakkabılar profesyonel sporcular için daha ekonomik oluyor. 

Siz de ayak tipinize göre en uygun egzersiz ayakkabı modelini Barcin.com üzerinden inceleyebilir ve hızlı kargo avantajı ile hemen satın alabilirsiniz.

 
Tümünü göster

Giriş Kayıt ol
Kayıt Ol

Kayıt olmak için boşlukları doldurunuz.

Oturum açarak hesabımı Aydınlatma Metni kabul ediyorum. Oturum açarak hesabımı Kullanıcı Sözleşmesi kabul ediyorum.
Kayıt Ol
Sipariş Takip
Sipariş takibi için aşağıdaki bilgileri giriniz.
Sipariş Detayı